Η Ριμπάκινα έκοψε το δρόμο για τον τελικό στη Σάκκαρη

765

Την πολύ καλή παρουσία της Μαρίας Σάκκαρη στο Όπεν της Πετρούπολης, με αποκορύφωμα τη νίκη επί της Ελβετίδας (Νο 5 παγκοσμίως), Μπελίντα Μπέντσιτς, στα προημιτελικά, ανέκοψε η Έλενα Ριμπάκινα.

Στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε από την 20χρονη από το Καζακστάν, με 1-2 σετ (6-3, 5-7, 1-6) κι έχασε την ευκαιρία να συμμετάσχει στον τρίτο τελικό της καριέρας της.

Η Σάκκαρη έπαιξε καλά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, όμως η απώλεια του δεύτερου σετ την επηρέασε ψυχολογικά και στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η αντίπαλός της δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση.

Η ήττα αυτή της 24χρονης τενίστριας θα της κοστίσει την είσοδο στο Top-20 της παγκόσμιας κατάταξης, καθώς η Ριμπάκινα την ξεπέρασε στη βαθμολογία.

Επόμενος σταθμός στη σεζόν για την Σάκκαρη είναι το Dubai Championships, που ξεκινά την ερχόμενη εβδομάδα και φέρνει αντίπαλό της στον πρώτο γύρο μια πολύ δυνατή αθλήτρια, τη Λευκορωσίδα Αρίνα Σαμπαλένκα.