24/4/2012: Η επική πρόκριση της Τσέλσι στο «Καμπ Νόου»!

του Ανδρέα Σουλάι

545

Οχτώ χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την σπουδαία πρόκριση της Τσέλσι μέσα στο «Καμπ Νόου» παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Μονάχου!

Βρίσκεσαι 2-0 πίσω στο σκορ κόντρα στην Μπαρτσελόνα του Πεπ Γκουαρδιόλα, μέσα στο «Καμπ Νόου» και σαν να μην φτάνει αυτό αποβάλλεται ο αρχηγός σου και μένεις με 10 παίκτες… Και όμως! Η Τσέλσι σαν σήμερα πριν από οχτώ χρόνια ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και έβγαλε ό,τι ψυχικά αποθέματα είχε παίρνοντας την μεγάλη πρόκριση, πριν ακολουθήσει η στέψη στο Μόναχο.

Η Μπαρτελόνα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Μπουσκέτς και Ινιέστα πριν πάρει ξανά προβάδισμα πρόκρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Τσέλσι, με την εκπληκτική λόμπα του Ραμίρες! Οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και σφυροκοπούσαν ακατάπαυστα τους «μπλε», με τον Λιονέλ Μέσι να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από το σημείο του πέναλτι! Στο τέλος ο Φερνάντο Τόρες σφράγισε την πρόκριση των φιλοξενούμενων παραμένοντας μέχρι και σήμερα ένα από τα πιο χαρακτηριστικά γκολ στην ιστορία της Τσέλσι!