Έχοντας στο πλευρό του εκατοντάδες ένθερμους ομογενείς ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε άνετα τον Καρούζο απο την Ιταλία – Την Τετάρτη ο αγώνας για τον 2ο γύρο με τον νικητή του αγώνα Κολσράιμπερ-Τζιρόν.
Με πατημένο το… γκάζι ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-0, 6-2, 6-3 του Ιταλού Σαλβατόρε Καρούζο (Νο95) και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Australian Open.
Ο Έλληνας τενίστας έχοντας στο πλευρό του εκατοντάδες ένθερμους ομογενείς έφτασε με μεγάλη άνεση στη νίκη η οποία θα τον στείλει στον 2ο γύρο όπου και θα παίξει την Τετάρτη με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Κολσράιμπερ και στον Τζιρόν.
Swift @StefTsitsipas!
The sixth seed converts his fourth match point to clinch victory over Caruso 6-0 6-2 6-3 in 1 hour and 43 minutes#AO2020 | #AusOpen pic.twitter.com/FTl8FU5Iow
— #AusOpen (@AustralianOpen) 20 Ιανουαρίου 2020
Ο Τσιτσιπάς πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για το μεγάλο του όνειρο που δεν είναι άλλο από την κατάκτηση του Grand Slam.
Την περασμένη σεζόν έφτασε έως τους “4” στο Australian Open και φέτος μετά από το φανταστικό του τελείωμα στο 2019, με τον τίτλο στο ATP Finals, δείχνει αποφασισμένος να “σπάσει” την παντοκρατορία του Big-3 αν και πάντα είναι ένα δύσκολο εγχείρημα.
A ‘tweener from Caruso, but Tsitsipas has the answer…#AO2020 | #AusOpen pic.twitter.com/gOQSzDfbio
— #AusOpen (@AustralianOpen) 20 Ιανουαρίου 2020
Χωρίς ανάσα…
Στο 1ο σετ, ο Στέφανος θα φτάσει στο 2-0 με μπρέικ και σε 9′ είναι μπροστά στα γκέιμ με 3-0. Με νέο μπρέικ ο Τσιτσιπάς θα προηγηθεί με 4-0 και με άλλο ένα μπρέικ στο 6-0 σε 22΄.
Είναι η πρώτη φορά που ο Έλληνας τενίστας κερδίζει σετ χωρίς απώλεια γκέιμ στο Australian Open.
Με την ίδια συνταγή…
Ο Τσιτσιπάς θα συνεχίσει το σερί (7-0) του κερδίζοντας το 1ο γκέιμ του 2ου σετ αλλά ο Καρούζο θα του σβήσει μπρέικ ποιντ και εν συνεχεία θα ισοφαρίσει σε 1-1.
Στο “μαραθώνιο” 4ο γκέιμ με τις 4 ισοπαλίες και τα 2 χαμένα μπρέικ ποιντ ο Στέφανος θα φτάσει τελικά σε μπρέικ για το 3-1.
Με ωραίο παιχνίδι θα συνεχίσει για το 4-1 και το 5-2 ενώ όπως και στο 1ο έτσι και σ’ αυτό το σετ θα κλείσει με μπρέικ (6-2).
Game…
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
… and second set, @StefTsitsipas ?The sixth seed marches on to a two set to love lead against Caruso, 6-2.#AO2020 | #AusOpen
? @Channel9 | @espn pic.twitter.com/27Qn8ze4z9
— #AusOpen (@AustralianOpen) 20 Ιανουαρίου 2020
Ο επόμενος…
Στο 3ο σετ ο Στέφανος θα προηγηθεί με 3-1 με μπρέικ. Ο Ιταλός θα κάνει μεγάλη προσπάθεια για να μην δεχτεί μπρέικ στο 6ο γκέιμ και θα μειώσει σε 4-2.
Ο Έλληνας θα φτάσει σε τριπλό ματς πόιντ στο 8ο γκέιμ (5-2) αλλά ο Ιταλός θα σβήσει και τα τρία ματς πόιντ για να πάρει πλεονέκτημα και να φτάσει στο 5-3.
Τελικά στο 9ο γκέιμ θα έχει νέο ματς ποιντ και θα φτάσει στη νίκη με 6-3. Το παιχνίδι είχε διάρκεια 1.43.