Συμμετέχουν στις έρευνες 22 πυροσβέστες με δύο σωστικές λέμβους και οκτώ οχήματα – Ελέγχονται σημεία και του ποταμού Αλφειού
Στις έρευνες που πραγματοποιούνται και σήμερα μετέχουν συνολικά 22 πυροσβέστες από τις πυροσβεστικές υπηρεσίες της Ηλείας, από την 6η ΕΜΟΔΕ και από την 6η ΕΜΑΚ Πάτρας, μαζί με δύο σωστικές λέμβους και οκτώ οχήματα.
Σύμφωνα με πληροφορίες, στις έρευνες χρησιμοποιούνται και μηχανήματα, ώστε να απομακρυνθούν φερτά υλικά και χώματα τόσο κατά μήκος του χειμάρρου της Κόβιστας όσο και από τις παρόχθιες περιοχές.
Παράλληλα, ελέγχονται και σημεία του γειτονικού ποταμού Αλφειού.