Η τεράστια νίκη της Κύπρου επί της Ισπανίας

526

Μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες στη ιστορία της Εθνικής Κύπρου αποτελεί η νίκη επί της Ισπανίας το Σεπτέμβριο του 1998.Ο αγώνας ήταν για τα προκριματικά του EURO 2000 και η νίκη της Κύπρου με 3-2 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης,έκανε πάταγο σε όλη την ποδοσφαιρική Ευρώπη.

Τα τέρματα της Εθνικής Κύπρου πετυχαν οι Γιώτης Εγκωμίτης (44΄),Σίνισα Γκόγκιτς (49΄) και Μιλένκο Σπόλιαριτς (77΄).Ο Ραούλ στο 73ο λεπτό και ο Μοριέντες στο 90ο λεπτό σκόραραν για τους Ισπανούς.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Νίκο Παναγιώτου,Κώστα Κώστα,Πάμπο Πίττα,Δημήτρη Ιωάννου (81΄ Άκη Ιωακείμ),Μάριο Χαραλάμπους,Βάσο Μελεναρκίτη,Γιώτη Εγκωμίτη,Μιλένκο Σπόλιαριτς,Σίνισα Γκόγκιτς (62΄ Μάριο Αγαθοκλέους),Κώστα Μαλέκκο (56΄ Πανίκο Ππούνα),Μάριο Χριστοδούλου.Προπονητής Πανίκος Γεωργίου.

Στα προκριματικά του EURO 2000 η Κύπρος κληρώθηκε στον 6ο όμιλο και πέραν της Ισπανίας,στον όμιλο ήταν η Αυστρία,το Ισραήλ και ο Άγιος Μαρίνος.

Η Εθνική Κύπρου,που είχε συνολικό απολογισμό 12 βαθμών,διεκδίκησε τη δεύτερη θέση που οδήγησε στα μπαράζ της πρόκρισης όμως η ήττα στη Βιέννη από την Αυστρία στην τελευταία αγωνιστική,τους στέρησε τη δυνατότητα να το πετύχουν.

Συνοπτικά όλα τα αποτελέσματα στον όμιλο της Εθνικής Κύπρου:
Κύπρος-Ισπανία 3-2 (Γιώτης Εγκωμίτης 44΄,Γκόγκιτς 49΄Σπόιαριτς 77΄)
Κύπρος-Αυστρία 0-3
Άγιος Μαρίνος-Κύπρος 0-1 (Σπόλιαριτς 40΄)
Κύπρος-Άγιος Μαρίνος 4-0 (Βάσος Μελεναρκίτης18΄,Μιχάλης Κωνσταντίνου 32΄,45΄, Μάριος