Το παιδί υποβλήθηκε σε αξονική στο Παίδων Πεντέλης – Εχουν προσαχθεί άλλα δύο άτομα
![kifisia-dhmotiko-es__2_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__2_.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__7_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__7_.jpg)
Το παιδί έχει διακομισθεί στο νοσοκομείο Παίδων Πεντέλης και υποβλήθηκε σε αξονική τομογραφία καθώς παραπονιόταν για πόνους στη σπονδυλική στήλη. Διαπιστώθηκε ότι η κατάστασή του δεν εμπνέει ανησυχία, αλλά παραμένει προληπτικά στο νοσοκομείο. Ο εργολάβος έχει συλληφθεί στο πλαίσιο του αυτοφώρου, ενώ έχουν προσαχθεί άλλα δύο άτομα- εργάτες που είχαν πάρει μέρος στις εργασίες.
![dimotiko-kif-eisodos](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/dimotiko-kif-eisodos.jpg)
Σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα, στην περίφραξη του σχολείο γίνονταν εργασίες και τοποθετήθηκε νέα καγκελόπορτα. Πηγές από το δήμο Κηφισιάς αναφέρουν ότι ο εργολάβος είχε ζητήσει «να μην πειράξουν την πόρτα», αφού οι εργασίες δεν είχαν ολοκληρωθεί. Αυτό είναι πρακτικά ανέφικτο, όταν στο χώρο κινούνται παιδιά από 6 έως 12 ετών και είναι απορίας άξιο πώς και από ποιον έγινε δεκτό το «αίτημα» του εργολάβου και κυρίως γιατί οι εργασίες έγιναν σε ώρες λειτουργίας του σχολείου.
![kifisia-dimotiko-02](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dimotiko-02.jpg)
![kifisia-dimotiko-01](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dimotiko-01.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__6_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__6_.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__5_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__5_.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__4_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__4_.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__1_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__1_.jpg)
«Το παιδί δεν χειρουργείται, βρίσκεται σε θάλαμο του νοσοκομείου. Εγώ και η μητέρα του βρισκόμαστε στο πλευρό του. Έχει πόνους στο κεφάλι και στη μέση αλλά εμφανή χτυπήματα δεν υπάρχουν. Είναι σοκαρισμένος ο μικρός αλλά ψύχραιμος» λέει στο protothema.gr ο Γιάννης Παντελεάκης , αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Κηφισιάς.