Ολυμπιακός: Ο Βαλμπουενά είναι ο «μαέστρος» των νοκ άουτ αγώνων και των προκρίσεων

336

valbuena_xr

Ο Ματιέ Βαλμπουενά μπορεί να μην είναι πιτσιρικάς αλλά (και) φέτος έχει συμβάλλει σε προκρίσεις του Ολυμπιακού σε Ελλάδα αλλά και σε Ευρώπη

Ο Βαλμπουενά μπορεί να έχει φτάσει σχεδόν τα 38 του χρόνια αλλά έδειξε και με τον Λεβαδειακό ότι είναι «φτιαγμένος» για τα νοκ άουτ παιχνίδια και τα ματς που κρίνουν προκρίσεις γενικότερα στον Ολυμπιακό. Ο Γάλλος υπήρξε σημαντικός παίκτης στη φετινή περίοδο σε τρία ματς ευρωπαϊκών προκριματικών αλλά και με τον Λεβαδειακό στο Κύπελλο.

Είχε ασίστ και στα δύο ματς με τη Νέφτσι Μπακού (από μία φυσικά καθώς τελείωσαν στο 1-0). Όπως επίσης είχε ασίστ και στο 2-2 εκτός έδρας με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Ασίστ φυσικά είχε και στον αγώνα με τον Λεβαδειακό στο Κύπελλο για το 2-0 του Φαλήρου.

Ο Βαλμπουενά φυσικά έχει λειτουργήσει ανάλογα και στα προηγούμενα χρόνια. Την περασμένη περίοδο είχε ασίστ στην Ευρώπη και σε ματς όπως με Μαρσέιγ και Αϊντχόφεν. Στην πρώτη του χρονιά με τη φανέλα των Πειραιωτών είχε επίσης ασίστ στην Ευρώπη όπως με Τότεναμ, με Άρσεναλ, με Πλζεν, Μπασακσεχίρ αλλά και Κρασνοντάρ. Προφανώς και έχει γράψει ιστορία το κόρνερ του στη μεγάλη πρόκριση στο Emirates για το κεφάλι του Παπέ Σισέ.

Επίσης τη σεζόν 2019-2020 είχε 3 ασίστ στο 3-2 επί της Λαμίας στο Κύπελλο. Εκτός των άλλων ο φετινός Βαλμπουενά παρά τον μειωμένο χρόνο συμμετοχής του έχει προσφέρει ξανά αισθητά. Σε 19 αγώνες έχει 1 γκολ, 1 κερδισμένο πέναλτι και 5 ασίστ.