Μοναδικός Φέντερερ: Δείτε πώς “έσβησε” επτά ματς ποιντ για να περάσει στους “4” του Open της Αυστραλίας

445

Ο 38χρονος Φέντερερ έχει συμπληρώσει ήδη περισσότερες από 12 ώρες φέτος στα κορτ του Open της Αυστραλίας και συνεχίζει ακάθεκτος.

Ο Ρότζερ Φέντερερ βρίσκεται αισίως στο 38ο έτος της ηλικίας του αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει από το να επιδεικνύει μοναδικές αντοχές μέσα στα κορτ και να προκρίνεται στους «4» του Open της Αυστραλίας.

Ο Ελβετός τενίστας έκανε μια μοναδική ανατροπή στο παιχνίδι της φάσης των «8» με αντίπαλο τον με τον Τένις Σάντγκρεν και αφού του «έσβησε» 7 ματς πόιντ τον κέρδισε με 3-2 σετ και είναι στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Ο Φέντερερ έχει παραμείνει έως σήμερα στα κορτ του Open της Αυστραλίας περισσότερες από 12 ώρες για να δίνει μάχες και να τις κερδίζει.

Συγκεκριμένα στα πέντε παιχνίδια του στο ΑΟ έχει παίξει 758 λεπτά το οποίο σημαίνει 12,63 ώρες!

Με τον Τζόνσον στον 1ο γύρο χρειάστηκε 81′ για να κερδίσει. Με τον Κραϊνοβιτς στον 2ο έπαιξε 92′. Με τον Μίλμαν στον 3ο έκανε… ρεκόρ αφού ο αγώνας τελείωσε σε 243 λεπτά! Με τον Φούτσοβιτς στον 4ο γύρο έμεινε στο κορτ για 131′ και στον προημιτελικό με τον Σάντγκρεν έπαιξε 211′!

Ο Φέντερερ είναι ο τενίστας με τα 20 Grand Slam και με τους 103 τίτλους καριέρας ενώ έχει κερδίσει και τα έξι τελευταία του παιχνίδια στο Open της Αυστραλίας που κρίθηκαν στα πέντε σετ.