La Liga, Μπαρτσελόνα-Αλαβές 5-1: Ο κεφάτος Μέσι την ανέβασε 2η και… τώρα Παρί

419

barca_twitter

Με δύο γκολάρες του Λιονέλ Μέσι (άλλα δύο του Τρινκάο) και συμμετοχή του Αργεντινού σε τέσσερα τέρματα συνολικά, η Μπαρτσελόνα νίκησε άνετα την Αλαβές (5-1), ανέβηκε στην 2η θέση της La Liga με την 7η διαδοχική της νίκη και φτάνει με καλή ψυχολογία στο πρώτο ραντεβού με την Παρί Σεν Ζερμέν (Τρίτη 16/2).

Είναι 34 ετών, είναι ξενερωμένος και το καλοκαίρι πιθανόν να φύγει από την Μπαρτσελόνα. Ακόμα και αν το κάνει, όμως, όταν ο Λιονέλ Μέσι έχει κέφια, προσφέρει μοναδικές παραστάσεις, όπως την αποψινή κόντρα στην Αλαβές (5-1), με την οποία οι Μπλαουγκράνα έφτασαν τις εφτά διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα (πρώτη φορά από τον Ιανουάριο του 2019) και ανέβηκαν στην 2η θέση, στο -8 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, αν και με ματς περισσότερο.

Σκεπτόμενος και το πρώτο ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν για τους «16» του Champions League (Τρίτη 16/2), ο Ρόναλντ Κούμαν ξεκούρασε – προφύλαξε Τζόρντι Άλμπα, Πέδρι και Ουσμάν Ντεμπελέ.

Ο 19χρονος Ιλάις Μορίμπα, στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και, μάλιστα, έδωσε την ασίστ στον Φρανσίσκο Τρινκάο, ώστε ο Πορτογάλος να πετύχει το δεύτερο διαδοχικό του γκολ (29′).

Η Αλαβές, παρ’ ότι είχε κατοχή της μπάλας της τάξεως του… 17% στο πρώτο μέρος, ήταν επικίνδυνη στις λίγες επιθέσεις που είχε, πρωτίστως με τον άλλοτε επιθετικό του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ.

Ο Αργεντινός το πήρε… πατριωτικά και, στις καθυστερήσεις, με ωραία ατομική προσπάθεια και εξαιρετικό πλασέ, σημείωσε το 2-0 και έφτασε τα πέντε σερί ματς πρωταθλήματος με γκολ, δείχνοντας ότι φτάνει σε καλή κατάσταση για το ραντεβού με μια ομάδα που θέλει να τον αποκτήσει το καλοκαίρι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Αλαβές επιβεβαίωσε τα αμυντικά προβλήματα της αντιπάλου της και, αφού απείλησε εκ νέου με τον Λούκας, μείωσε με τον Λουίς Ριόχα (57′), ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος μεταβίβαση του Ιλάις.

Η μείωση του σκορ έβαλε στην… πρίζα τον Μέσι, ο οποίος φρόντισε να «καθαρίσει» το ματς μέσα σε έξι λεπτά, ξεκινώντας από μια προσπάθεια, στο φινάλε της οποίας ο Τρινκάο σημείωσε και δεύτερο γκολ (74′).
Ένα λεπτό μετά το τέρμα του Πορτογάλου, ο Λέο με δεύτερο καταπληκτικό πασέ έβαλε σφραγίδα νίκης και έφτασε τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα, ένα μακριά από τον καλό του φίλο και πρώην συμπαίκτη του, Λουίς Σουάρες.
Στο 80′, ο Μέσι βρήκε με καταπληκτική μπαλιά τον Γκριεζμάν, ο οποίος σέρβιρε στον Ζούνιορ Φίρπο το γκολ που έκλεισε την πιο άνετη φετινή νίκη μιας Μπαρτσελόνα που πείθει επιθετικά, αλλά αμυντικά προβληματίζει, ειδικά ενόψει… Κιλιάν Μπαπέ, ακόμα και χωρίς τον Νεϊμάρ απέναντί της.
Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν – Μινγκέθα (72′ Ντεστ), Ντε Γιονγκ (72′ Πιάνιτς), Λενγκλέ, Ζούνιορ Φίρπο – Ιλάις Μορίμπα (64′ Πέδρι), Μπουσκέτς (46′ Ουμτιτί), Ρίκι Πουτς – Τρινκάο, Μέσι, Γκριεζμάν (81′ Ντεμπελέ).

Αλαβές (Αμπελάρδο): Πατσέκο – Αγκιρεγκαμπίρια (46′ Λαγουάρδια), Τάτσι, Λεζέν, Ντουάρτε – Έντγκαρ Μέντες, Μπατάλια, Πίνα (72′ Πέρε Πονς), Κόρδοβα (46′ Λουίς Ριόχα) – Χοσέλου (81′ Μπόρχα Σάινθ), Λούκας Πέρεθ (81′ Ντέιβερσον).

Όπως και η 16η Αλαβές, μάχη για την παραμονή δίνουν Βαγιαδολίδ και Έιμπαρ, οι οποίες βρίσκονται έναν βαθμό πίσω από την ομάδα της Βιτόρια και έμειναν σε ένα ισόπαλο 1-1 (23′ Κίκε – 7′ πέν. Ρόκε Μέσα) στην έδρα της πρώτης, αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία εκ των δύο.