Εκπληκτική νίκη στην παράταση οι “Κέλτες”

Σε ένα παρανοϊκό ματς Σέλτικς και Μπακς μονομάχησαν στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα των playoffs με τους “Κέλτες” να παίρνουν εκπληκτική νίκη με 113-107 στην παράταση.

Παρά τους αμέτρητους τραυματισμούς τους, οι Celtics κατάφεραν να ανοίξουν με τον καλύτερο τρόπο τα playoff του 2018. Χωρίς Kyrie Irving, χωρίς Gordon Hayward, χωρίς Marcus Smart και χωρίς Daniel Theis, παρ’όλα αυτά οι Κέλτες έχουν άλλα πρόσωπα όπου με την απουσία των αστέρων τους βγήκαν μπροστά και οδήγησαν στην νίκη εναντίον της παρέας του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Al Horford(24 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κοψίματα, 2 κλεψίματα) που έκανε εκπληκτική δουλεία και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ εκπληκτική ήταν και η δουλειά του εναντίον του “Greek Freak” που κάθε φορά που βρίσκονταν αντιμέτωποι ο βαρύτερος Horford δυσκόλευε πάρα πολύ τον Γιάννη. Εκτός από τον Δομινικανό center o Jayson Tatum έδειξε για άλλη μια φορά ότι είναι ο πιο “έτοιμος” rookie της φετινής φουρνιάς, σκόραρε 19 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ, έβγαλε 3 ασίστ ενώ εκπληκτική ήταν η αμυντική του παρουσία με 3 κλεψίματα. Γενικώς ήταν μια ομαδική εμφάνιση από την ομάδα του Brad Stevens, οι Jaylen Brown και Marcus Morris σκόραραν 20 και 21 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Terry Rozier εμφανίστηκε όταν η μπάλα “έκαιγε”.

Από την άλλη στους Μπακς 2 ήταν οι παίχτες που κουβάλησαν το μεγάλο φορτίο της επίθεσης. Πρώτος ο συνήθης ύποπτος… Γιάννης Αντετοκούνμπο(35 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) όπου παρότι σημείωσε μια φοβερή εμφάνιση στατιστικά, δυσκολεύτηκε πάρα πολύ εναντίον του Horford. Ο δεύτερος “λόγος” που τα “ελάφια” βρίσκονταν κοντά στο παιχνίδι ήταν ο Khris Middleton που σκόραρε 31 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, έβγαλε 6 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στις πρώτες περιόδους όπου ήταν αναμενόμενο κυριάρχησε η άμυνα. Οι Κέλτες είχαν ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τους Μπακς να μπαίνουν “παγωμένοι” στην έναρξη του αγώνα, ενώ αντιθέτως Horford και Morris μεγάλωσαν την διαφορά σε 29-17. Τα ελάφια στην δεύτερη περίοδο ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον Middleton να μοιάζουν ασταμάτητοι, με αποτέλεσμα το σκορ ημιχρόνου να είναι 47-44 υπέρ τους.

Στην τρίτη περίοδο Tatum και Brown έδωσαν λύσεις στους Κέλτες ενώ οι Μπακς βρήκαν απάντηση από τον Malcom Brogdon που κάλυψε την κάκιστη εμφάνιση του Eric Bledsoe  που δεν ήταν πολύ άστοχος. Το σκόρ παρέμεινε κοντά με 70-66 υπέρ των γηπεδούχων. Οι Σέλτικς παρότι πήραν διαφορά δέκα πόντων οι Μπακς με ένα εξωπραγματικό τελευταίο δίλεπτο έστειλαν το ματς στην παράταση. Αρχικά με τον Brogdon να ισοφάρίζει 96-96 με λίγα μισό λεπτό να απομένει όμως ο Terry Rozier απάντησε στην κόψη του ξυραφιού και φάνηκε σαν να έδωσε την νίκη στους Σέλτικς, όμως τον τελευταίο λόγο είχε ο Middleton που με μόλις 0.5 κλάσματα του δευτερολέπτου με τρίποντο από τα 9 μέτρα έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Σέλτικς ήταν ανώτεροι, ο Rozier ήταν καταλύτικός ευστοχώντας στις βολές ενώ ο Tatum με καθοριστική τάπα στον Brogdon δεν άφησε τα ελάφια να πλησιάσουν με αποτέλεσμα να τους κόβει τα όνειρα για break στο TD Garden.